• Novinky
  • Článek v časopisu SILNICE-ŽELEZNICE

Článek v časopisu SILNICE-ŽELEZNICE

Společnost GREFIX EU SE je ryze česká společnost, která se zaměřuje na vývoj a realizaci speciálních nástřiků. Založena byla v roce 2005 jako GreFix s.r. o. Prvotním impulzem jejího založení bylo vyvinout a aplikovat takový ochranný nástřik kovových a ocelových konstrukcí, který bude především vysoce pružný, odolný vůči klimatickým podmínkám a běžným chemikáliím. A to vše při velmi dlouhé životnosti a zcela minimální údržbě. Skloubit všechny představy do jednoho produktu se ukázalo jako velmi složitý úkol, a tak vznikla spolupráce s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze.


Po deseti letech vývoje a zkoušení vznikajícího produktu došlo ke spolupráci se společností SPOLCHEMIE a.s., která začala dodávat potřebné chemické směsi a barvy. Výsledným produktem se stal ochranný nástřik na bázi pryskyřice, který splňoval výše uvedené parametry. Ruku v ruce s vývojem nástřiku probíhal i vývoj aplikačního zařízení. Ukázalo se, že potřebné zařízení, které by umělo jednotlivé složky smísit ve správném poměru a následně rozstřikovat, na trhu neexistuje.


Nosným produktem firmy je však protiskluzový nástřik, který byl vyvinut z původního ochranného nástřiku s příměsí pryže. Ta je přidávána ve formě granulátu a tvoří tak hrubý reliéf nástřiku. Díky tomu vykazuje produkt vysokou protiskluznost, a to i za mokra nebo při běžné ledovce. Má velice dobrou přilnavost na všechny materiály jako dřevo, plast, beton, dlažba (a to i na glazovaném povrchu), asfalt.


Nástřik je vícesložkový, plnobarevný (včetně pryžového granulátu), tzn. že i při mechanickém poškození nastříkaného povrchu zachovává barevnou stálost v celé tloušťce nástřiku. Jakýkoliv poškozený povrch lze tak snadno opravit přestříkáním bez zřetelnějšího rozdílu a přímo na místě. V současnosti lze realizovat téměř jakýkoliv odstín RAL dle přání zákazníka.